С Днем учителя!

Дата: 9 декабря 2014 в 10:06, Обновлено 7 августа в 10:33

В 2021/2022 учебном году организация образовательного процесса будет осуществляться по четвертям в следующие сроки:

первая четверть – с 1 сентября 2021 г.  по 30 октября 2021 г.;

вторая – с 8 ноября 2021 г.  по 24 декабря 2021 г.;

третья – с 10 января 2022 г.  по 26 марта 2022 г.;

четвертая – с 4 апреля 2022 г.  по 31 мая 2022 г.

На протяжении учебного года устанавливаются каникулы:

осенние – 8 дней с 31 октября 2021 г.  по 7 ноября 2021 г. включительно;

зимние – 16 дней с 25 декабря 2021 г.  по 9 января 2022 г.  включительно;

весенние – 8 дней с 27 марта 2022 г.  по 3 апреля 2022 г.  включительно;

летние – 92 дня с 1 июня 2022 г.  по 31 августа 2022 г., для учащихся, завершивших обучение на II ступени общего среднего образования, – 82 дня с 11 июня 2022 г. по 31 августа 2022 г. включительно.

Для учащихся I-II классов (ІІІ классов – для учащихся с особенностями психофизического развития с пятилетним сроком обучения на I ступени общего среднего образования) в ІІІ четверти проводятся дополнительные зимние каникулы с 14 февраля 2022 г. по 20 февраля 2022 г. продолжительностью 7 дней.

Требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических мероприятий, направленных на предотвращение заноса, возникновения и распространения инфекции COVID-19, изложены в главе 7 санитарных норм и правил, утвержденных постановлением Министерства здравоохранения Республики Беларусь от 29 декабря 2012 г. № 217.

Конкурс "Буслiк-2021"

Консультации для родителей первоклассников

Выдержки из нормативных документов, регулирующих правила приема в первый класс

(у рэдакцыі пастановы Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь 06.12.2006 № 111)

ПАЛАЖЭННЕ аб агульнаадукацыйнай установе Навучанне і выхаванне ў агульнаадукацыйных установах ажыццяўляецца на беларускай і (або) рускай мовах.

97. У I клас дзяржаўных агульнаадукацыйных устаноў, за выключэннем сярэдніх школ-каледжаў мастацтваў, школ-інтэрнатаў, санаторных школ-інтэрнатаў, якія размешчаны ў гарадах і пасёлкаў гарадскога тыпу, якія з’яўляюцца цэнтрамі раёнаў, прымаюцца ў першую чаргу дзеці, якія пражываюць на тэрыторыі мікрараёнаў, замацаваных за гэтымі агульнаадукацыйнымі установамі рашэннямі гарадскіх, раённых выканаўчых камітэтаў і мясцовых адміністрацый. Дзеці, якія не пражываюць на тэрыторыі мікрараёнаў, якія замацаваны за гэтымі агульнаадукацыйнымі установамі, могуць быць залічаны ў гэтыя агульнаадукацыйныя ўстановы пры наяўнасці ў іх свабодных вучнёўскіх месцаў. Залічэнне на свабодныя вучнёўскія месцы агульнаадукацыйныя ўстановы ажыцяўляюць у парадку чарговасці падачы заявы законнымі прадстаўнікамі вучняў. Прыём дзяцей у I клас ажыццяўляецца з шасці гадоў або больш старэйшага ўзросту.

100. Для прыёму дзяцей ў I клас у агульнаадукацыйную ўстанову законныя прадстаўнікі ў перыяд з 1 чэрвеня па 28 жніўня падаюць заяву на імя кіраўніка агульнаадукацыйнай установы і прадастаўляюць наступныя дакументы: копію пасведчання аб нараджэнні дзіцяці; даведку аб стане здароўя дзіцяці.

101. Рашэнне аб залічэнні дзяцей у агульнаадукацыйную ўстанову для навучання ў I класе афармляецца загадам кіраўніка агульнаадукацыйнай установы не пазней за 31 жніўня і даводзіцца да іх законных прадстаўнікоў.

ПАЛАЖЭННЕ аб агульнаадукацыйнай установе

ГЛАВА 10 ПАДРЫХТОЎКА ДЗЯЦЕЙ ДАШКОЛЬНАГА ЎЗРОСТУ ДА НАВУЧАННЯ Ў АГУЛЬНААДУКАЦЫЙНАЙ УСТАНОВЕ

89. Па жаданні законных прадстаўнікоў дзяцей дашкольнага ўзросту, у тым ліку дзяцей, якія не наведваюць дашкольныя ўстановы, у агульнаадукацыйнай установе можа ажыццяўляцца падрыхтоўка іх дзяцей да навучання на I ступені агульнай сярэдняй адукацыі.

90. Падрыхтоўка дзяцей дашкольнага ўзросту да навучання на I ступені агульнай сярэдняй адукацыі ажыццяўляецца ў агульнаадукацыйнай установе на спецыяльна арганізаваных занятках з дзецьмі (далей – заняткі), а таксама праз аказанне законным прадстаўнікам дзяцей кансультацыйнай дапамогі (далей – кансультацыі).

91. Правядзенне заняткаў, кансультацый накіравана на забеспячэнне сацыялізацыі дзяцей у калектыве аднагодак і дарослых, фарміраванне асноў гатоўнасці да навучання на I ступені агульнай сярэдняй адукацыі. Заняткі і кансультацыі праводзяцца ў адпаведнасці з вучэбным планам і па вучэбнай праграме, зацверджаных Міністэрствам адукацыі Рэспублікі Беларусь.

Для родителей (законных представителей) дети которых с 01.09.2015 года будут посещать первый класс, на базе государственного учреждения образования "Коммунаровская средняя школа Буда-Кошелевского района" организован консультационный пункт.