Дата: 9 декабря 2014 в 10:06, Обновлено 3 марта 2017 в 13:26

УТ                                                                    Консультации для родителей первоклассников

Выдержки из нормативных документов, регулирующих правила приема в первый класс

(у рэдакцыі пастановы Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь 06.12.2006 № 111)

ПАЛАЖЭННЕ аб агульнаадукацыйнай установе Навучанне і выхаванне ў агульнаадукацыйных установах ажыццяўляецца на беларускай і (або) рускай мовах.

97. У I клас дзяржаўных агульнаадукацыйных устаноў, за выключэннем сярэдніх школ-каледжаў мастацтваў, школ-інтэрнатаў, санаторных школ-інтэрнатаў, якія размешчаны ў гарадах і пасёлкаў гарадскога тыпу, якія з’яўляюцца цэнтрамі раёнаў, прымаюцца ў першую чаргу дзеці, якія пражываюць на тэрыторыі мікрараёнаў, замацаваных за гэтымі агульнаадукацыйнымі установамі рашэннямі гарадскіх, раённых выканаўчых камітэтаў і мясцовых адміністрацый. Дзеці, якія не пражываюць на тэрыторыі мікрараёнаў, якія замацаваны за гэтымі агульнаадукацыйнымі установамі, могуць быць залічаны ў гэтыя агульнаадукацыйныя ўстановы пры наяўнасці ў іх свабодных вучнёўскіх месцаў. Залічэнне на свабодныя вучнёўскія месцы агульнаадукацыйныя ўстановы ажыцяўляюць у парадку чарговасці падачы заявы законнымі прадстаўнікамі вучняў. Прыём дзяцей у I клас ажыццяўляецца з шасці гадоў або больш старэйшага ўзросту.

100. Для прыёму дзяцей ў I клас у агульнаадукацыйную ўстанову законныя прадстаўнікі ў перыяд з 1 чэрвеня па 28 жніўня падаюць заяву на імя кіраўніка агульнаадукацыйнай установы і прадастаўляюць наступныя дакументы: копію пасведчання аб нараджэнні дзіцяці; даведку аб стане здароўя дзіцяці.

101. Рашэнне аб залічэнні дзяцей у агульнаадукацыйную ўстанову для навучання ў I класе афармляецца загадам кіраўніка агульнаадукацыйнай установы не пазней за 31 жніўня і даводзіцца да іх законных прадстаўнікоў.

ПАЛАЖЭННЕ аб агульнаадукацыйнай установе

ГЛАВА 10 ПАДРЫХТОЎКА ДЗЯЦЕЙ ДАШКОЛЬНАГА ЎЗРОСТУ ДА НАВУЧАННЯ Ў АГУЛЬНААДУКАЦЫЙНАЙ УСТАНОВЕ

89. Па жаданні законных прадстаўнікоў дзяцей дашкольнага ўзросту, у тым ліку дзяцей, якія не наведваюць дашкольныя ўстановы, у агульнаадукацыйнай установе можа ажыццяўляцца падрыхтоўка іх дзяцей да навучання на I ступені агульнай сярэдняй адукацыі.

90. Падрыхтоўка дзяцей дашкольнага ўзросту да навучання на I ступені агульнай сярэдняй адукацыі ажыццяўляецца ў агульнаадукацыйнай установе на спецыяльна арганізаваных занятках з дзецьмі (далей – заняткі), а таксама праз аказанне законным прадстаўнікам дзяцей кансультацыйнай дапамогі (далей – кансультацыі).

91. Правядзенне заняткаў, кансультацый накіравана на забеспячэнне сацыялізацыі дзяцей у калектыве аднагодак і дарослых, фарміраванне асноў гатоўнасці да навучання на I ступені агульнай сярэдняй адукацыі. Заняткі і кансультацыі праводзяцца ў адпаведнасці з вучэбным планам і па вучэбнай праграме, зацверджаных Міністэрствам адукацыі Рэспублікі Беларусь.

Для родителей (законных представителей) дети которых с 01.09.2015 года будут посещать первый класс, на базе государственного учреждения образования "Коммунаровская средняя школа Буда-Кошелевского района" организован консультационный пункт.